Zapraszamy na eSeminarium:

Synergia NetApp i środowisk Machine Learning

Bioinformatyczne studium przypadku

14 kwietnia 2023 | godz. 10:00

Synergia NetApp i środowisk Machine Learning – bioinformatyczne studium przypadku

Obecne czasy to zdecydowanie czasy danych. Wszystko przez ilość zaawansowanych urządzeń elektronicznych, które są miejscem ich powstawania.

Co więcej doszliśmy do dnia, w którym ludzki genom – biochemiczny kod determinujący wszystkie aspekty naszego istnienia – staje się również obiektem informatycznym. To także pewnego rodzaju zbiór danych, które możemy zapisać na dysku i poddać analizie w celu odnalezienia wzorców umożliwiających zapobieganie chorobom, na które podatności mamy „zapisane w genach”. Zdigitalizowany genom jest olbrzymim zbiorem danych, więc jego analiza wymaga olbrzymich nakładów mocy obliczeniowej oraz wydajnego systemu dyskowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium ,,Synergia NetApp i środowisk Machine Learning – bioinformatyczne studium przypadku’’, które odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 10:00.

Podczas spotkania dr inż. Marcin Borowski, adiunkt w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz członek zespołu Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki przedstawi pokrótce główne założenia projektu Genomicznej Mapy Polski (GMP), wspomni o fundamentach platformy badawczej MOSAIC (mającej na celu badanie korelacji danych multiomicznych) oraz w formie case study opowie o występujących problemach, wyzwaniach technologicznych i biznesowych, które pojawiły się podczas planowania i wdrażania tego rozwiązania.

Oprócz tego Paweł Książek Delivery Manager w SimplicITy, który specjalizuje się w wirtualizacji, pamięci masowej i infrastrukturze przetwarzania danych, a z branżą IT związany jest od ponad 10 lat, przedstawi w formie use-case produkty NetApp, które wspomagają wykonywanie masowych obliczeń, czyli ultrawydajny storage (AFF), hybrydowy storage (FAS) oraz storage obiektowy, który będzie prezentowany w kontekście archiwum tzw. cold storage, realizowany przez produkt Storage Grid). Poruszone zostaną również tematy dotyczące DL/ML przy użyciu serwerów obliczeniowych od NVIDII. Co więcej, omówiona zostanie technologia uczenia maszynowego (Machine Learning) w kontekście badania genomu człowieka, ściśle powiązana ze sztuczną inteligencją.