Debata Computerworld: Rok Ochrony Cyberprzestrzeni Krytycznej ROCK 2012

Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się właśnie o tym przekonaliśmy, gdy nie można było się dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce. Nie wiemy, czy z atakami haktywistów nie wiążą się próby spenetrowania naszych instytucji rządowych przez grupy przestępcze i terrorystyczne w ramach testów "na żywo" np. przed czerwcowymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

W naszej dyskusji zastanowimy się nad stanem bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w jakim stopniu terroryści wykorzystują dzisiaj sieć, dlaczego ostatnich ataków na strony rządowe nie można określać terrorystycznymi i gdzie leży ta cienka, czerwona linia między walką polityczną w sieci a cyberterroryzmem. Również pochylimy się nad wskazówkami rządu jak należy chronić strony internetowe instytucji przed incydentami komputerowymi, w tym jakie kompetencje winni mieć urzędnicy administrujący siecią internetową.

Udział w debacie wezmą:

Tomasz R. Aleksandrowicz — Wydział Administracji Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora i Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas,
Piotr Kijewski — NASK/CERT,
Krzysztof Liedel — Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,
Mirosław Maj — Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń,
Marcin Marciniak — Computerworld,
Michał Młotek — Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Piotr Rutkowski — Fundacja „Instytut Mikromakro”.
Prowadzenie dyskusji: Andrzej Gontarz — Computerworld, i Sławomir Kosieliński — Fundacja „Instytut Mikromakro”.

Dołącz do dyskusji

Bądź pierwszy i zostaw komentarz.